جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64281
  تاریخ انتشار : 15 آذر 1393 15:32
  تعداد بازدید : 763

  سخنگوی کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس:

  دولت بدون عملکرد صحیح قوه قضاییه نمی تواند جلوی فساد بایستد

  سخنگوی کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس گفت: وقتی فسادها در روابط اداری زیاد می شود یعنی این رفتار غلط سیستماتیک شده و آن وقت باید بیشتر بگردید ضعف را پیدا کنید.

  حسین آذین در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: مجلس از لحاظ ایجاد ابزارهای نظارتی و تصویب قوانین برای نظارت در روابط اداری تاکنون فعالیت های خوبی داشته و می توان گفت ابزارهای نظارتی که مجلس برای نظارت در دستگاه های اجرایی دارد که مانعی برای ایجاد فساد اداری بوده، خیلی خوب است.

  وی معتقد است که اگر به صورت کلی دنبال مبارزه با فساد هستیم باید هر سه قوه وارد میدان شده و با همکاری هم کارها را پیش ببرند، اما در عین حال می گوید که با توجه به این نکته که قوه قضاییه مرجع تظلم خواهی مردم است و همه کشف فسادها در هر دستگاهی برای رسیدگی به قوه قضائیه می رود، نقش این قوه در مبارزه با فساد بسیار مهم است و عملکرد آن می تواند تضمینی برای ریشه کن شدن این رویه در کشور باشد که متأسفانه با وجود این اهمیت بالا، نظارتی از طریق دستگاه دیگری مثل مجلس بر قوه قضائیه وجود ندارد و در این رابطه خلأ قانونی داریم.

  سخنگوی کمیسیون اصل 90 با اشاره به وجود سازمان های نظارتی مانند سازمان بازرسی، کمیسیون اصل 90، دیوان محاسبات، ستاد مبارزه با فساد اداری و همچنین ستاد مبارزه با اقدامات فساد انگیز نظیر رانت و قاچاق و ...ادامه می دهد: با همه این تفاسیر ابزاری برای نظارت در قوه قضائیه پیش بینی نشده است که این یکی از پاشنه های آشیل وجود فساد در دستگاه هاست.

  وی با اشاره به تلاش مجلس برای رفع خلأ قانونی که پیش تر اشاره کرد، ادامه می دهد: اخیراً طرحی را مصوب کردیم که بر دستگاه های اداری قوه قضاییه مانند سازمان ثبت و سازمان زندان ها نظارتی از طریق وزیر دادگستری و مجلس وجود داشته باشد که متأسفانه این مصوبه مجلس توسط شورای نگهبان مغایر قانون تشخیص داده شده و رد شد.

  وی این نکته را هم یادآور می شود که با وجودی که اکنون اوضاع بهتر شده است اما هنوز خود قوه قضاییه نقش خودش را به خوبی ایفا نمی کند شاید پاشنه آشیل همین جاست؛ شاید وقتی پرونده فسادها مشمول مرور زمان می شود مشکلی وجود داشته باشد و به نظر من برای برطرف شدن و ریشه کن شدن فساد ابتدا قوه قضائیه باید با قدرت در میدان باشد و برای این کار لازم است که نظارتیِ بیرونی بر عملکرد قوه قضاییه وجود داشته باشد، البته نظارت درون قوه ای وجود دارد اما نیاز است که این قوه از بیرون هم نظارت شود.

  آذین با گفتن این جمله که برای من حل نشده است چرا نظارتی بر عملکرد قوه قضاییه نیست؟ ادامه می دهد: وقتی یک وزیر همواره زیر ذره بین است و هر بار نمایندگان سؤال دارند به مجلس می آید و پاسخ سؤالات را می دهد و گاهی به دلیل عملکردش استیضاح می شود چرا نباید این نظارت بر قوه قضاییه وجود داشته باشد تا سؤالات نمایندگان پاسخ داده شود.

  سخنگوی کمیسیون اصل نود با اشاره به اینکه دولت به عنوان قوه اجرایی هرقدر هم که عملکرد خوبی داشته باشد اگر با حمایت قوه قضاییه همراهی نشود نمی تواند مانع رخ دادن فساد اداری شود، خاطرنشان می کند: وقتی مراجع رسیدگی شناساییِ تخلف با قوه قضائیه است می بینیم سرنوشت پرونده ها مشمول مرور زمان شده و پرونده فساد مالی هم مدت ها طول می کشد تا رسیدگی شود. اگر فسادی کشف می شود برخورد با آن، یاری جدی قوه قضائیه را می طلبد.

  وی با یادآوری این موضوع که سؤالات نمایندگان از قوه قضاییه بی پاسخ می ماند مگر تحقیق و تفحصی که به ندرت اتفاق می افتد که بازهم بررسی تخلفات احتمالی آن با خود دستگاه قضایی است ادامه می دهد: در قوه قضاییه هر چه بشود مجلس حق ورود ندارد و این خوب نیست و این یکی از چالش های اساسی است. درست است که ما قضات محترم و بزرگواری داریم اما برخی ها هم دچار مشکل هستند و هیچ نظارتی بر روی آن ها نیست.

  آذین با اشاره به اتفاقات اخیر و فسادهای کشف شده خاطرنشان می کند: ما قطعاً ضعفی داریم که بعد از 35 سال نتوانستیم روابط اداری را نهادینه کنیم و شاهد اتفاقات نامیمون مانند اختلاس سه هزار میلیاردی، بیمه ایران و... هستیم، این ها نشان می دهد که فساد سیستمی عمل می کند. یعنی یقه سفیدهایی هستند که به این فضا ورود کردند و موضوع دیگر اینکه قوه قضاییه نمی تواند با این یقه سفیدها برخورد قانونی و قاطع داشته باشد و اگر آنجا خوب عمل نشود هر فسادی می تواند گسترش پیدا کند.

  این نماینده مجلس با اشاره به اینکه یکی از راه حل های این معضل پافشاری نمایندگان بر طرح مصوب و ارسال آن به مجمع تشخیص مصلحت است می افزاید: اما شاید بهترین راه این باشد که خود قوه قضاییه به موضوع ورود کند و ببیند چرا این قدر مشکل وجود دارد. درست است که امکان لغزش افراد وجود دارد اما وقتی فساد سیستماتیک می شود نشان می دهد که مشکلات عدیده ای وجود دارد که باید برطرف شود.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
7