جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64119
  تاریخ انتشار : 11 آذر 1393 15:53
  تعداد بازدید : 746

  اجرای طرح دادپزشک در 15 استان کشور

  اجرای طرح دادپزشک در 15 استان کشور

  به گزارش  ایرنا، «مهرداد علی بخشی» در حاشیه سی امین همایش فصلی مدیران سازمان پزشکی قانونی کشور با ارائه گزارشی از پیشرفت طرح دادپزشک افزود: طبق برنامه قبلی قرار بود تا پایان امسال حدود 15 استان را تحت پوشش طرح دادپزشک در حوزه معاینات اجساد بیاوریم که با حمایت مدیران و مسوولان سازمان و نیز همت مدیران استانی این کار انجام شده و اکنون 15 استان شامل آذربایجان شرقی، اردبیل، البرز، تهران، کرمان، سمنان، فارس، کردستان، کرمانشاه، مازندران، گیلان، همدان، قم و کهگیلویه و بویراحمد عملیات اجرایی را شروع کرده اند.

  به گفته وی، بزودی فعالیت این طرح در استان های آذربایجان غربی، اصفهان، ایلام، بوشهر، قزوین و گلستان نیز آغاز و تا پایان امسال زمینه فعالیت دادپزشک در حداقل 25 استان مهیا می شود.  ** دادپزشک در شهرستان ها فعال می شود

  مدیر اجرایی طرح دادپزشک افزود: هدف بعدی ما پس از فعال کردن مراکز 25 استان کشور، فعال کردن دادپزشک در شهرستان ها است.

  وی در خصوص نظام مند کردن طرح ادامه داد: برای نظام مند کردن طرح، پیش نویس دستوالعمل بازرسی طرح آماده شده که در اختیار مسوولان ذیربط قرار خواهد گرفت.

  علی بخشی ابراز امیدواری کرد که این مسوولان ظرف مدت یک هفته از ابلاغ پیش نویس، نظرات و پیشنهادات شان را به متصدیان طرح دادپزشک انعکاس دهند تا در شورای سیاستگذاری مطرح شود.

  به گزارش ایرنا، یکی از اهداف طرح دادپزشک ساماندهی صدور جواز دفن متوفیات در بیمارستانها است که بر این اساس توافقنامه ای بین سازمان پزشکی قانونی کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منعقد شده است.

  براساس این توافقنامه، مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در راستای بند سین ماده 211 قانون برنامه پنجم توسعه بمنظور استاندارد سازی صدور جواز دفن در کشور، تعیین دقیق علت فوت و صدور گواهی فوت به روش علمی و کمک در ایجاد بانک اطلاعات مرگ و میر ایرانیان و ایجاد بستر مناسب جهت انجام پژوهش در زمینه علل مرگ و میر در کشور تعهداتی را برعهده گرفته است.

  هدف از انعقاد این توافقنامه پیشگیری از مرگ های غیرطبیعی و رفع مشکلات موجود در زمینه صدور جواز دفن و همچنین پیشگیری از خطاها و تخلفات پزشکی در صدور گواهی فوت است.

  در این طرح پزشکان منتخب هم به مراکز درمانی و پزشکان معالج مشورت می دهند و هم مانع از صدور جواز دفن غیرعلمی که ممکن است تبعاتی برای خانواده ها داشته باشد و حقوق بازمانده ها را ضایع کند، می شوند.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
6