جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 41343
  تاریخ انتشار : 8 دی 1392 11:18
  تعداد بازدید : 427

  عضو مجمع نیروهای خط امام:

  در سال های اخیر فساد، رانت و تبعیض بیشتر شد/مقابله با رانت خواری نیازمند عزم عمومی است

  یک عضو شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام گفت: اگر رسانه ها پویا و قوی باشند و اجازه ورود به برخی حوزه ها پیدا کنند، بخش زیادی از مشکلات مربوط به رانت خواری حل می شود.

  10e56fdda6225d2c16bcab9c424a8b10_XL.jpg

  حمید قزوینی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "رانت‌خواری به دلیل عدم شفافیت در فضای سیاسی‌، اجتماعی و اقتصادی کشور صورت می‌پذیرد"، خاطرنشان کرد: متأسفانه در گذشته نهادهای نظارتی مثل مجلس شورای اسلامی،‌ دیوان محاسبات و دستگاه‌های قضایی به وظیفه خود عمل نکردند و به همین دلیل شاهد رواج پدیده رانت‌خواری هستیم.

   

  وی با اشاره به دستور رییس‌جمهور برای شناسایی و مجازات ویژه‌خواران و صاحبان درآمدهای غیرموجه، اظهار کرد: در گذشته دور زدن قانون یا بی‌اعتنایی به قانون و برخورد سلیقه‌ای با آن از طرف مسئولان اجرایی موجب تشدید رانت‌خواری در کشور شد. وقتی آقای احمدی‌نژاد اعلام می‌کرد که قانون را قبول ندارد و آن را اجرا نمی‌کرد و در واقع نمی‌خواست در یک ضابطه مشخص عمل کند، رانت‌خواری در چنین فضایی شکل می‌گیرد که نظارت، قانون، ضابطه حاکم نیست و عده‌ای در پشت صحنه با استفاده از روابط خاص از بیت‌المال سوءاستفاده می‌کنند.

   

  این فعال سیاسی در ادامه با بیان اینکه "رییس‌جمهور نشان داده است که نمی‌خواهد با فساد به صورت شعاری مقابله کند"، یادآور شد: ما شاهد بودیم که احمدی‌نژاد بر مبارزه فساد تاکید داشت ولی عملاً در پایان هشت سال، هم فساد، هم رانت و هم تبعیض بیشتر شد. این در حالی است که آقای روحانی به دنبال بررسی راهکارهای مقابله با رانت‌خواری است.

   

  قزوینی در ادامه تصریح کرد: اگر سازوکارهای اقتصادی کشور و فعالیت‌ها در قالب قانون و بصورت منضبط پیگیری شود و نظارتی بر فعالیت‌ها انجام بگیرد، می‌توان با رانت‌خواری مقابله کرد.

   

  این عضو شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام در پایان با بیان اینکه "قوه مجریه به تنهایی نمی‌تواند با رانت‌خواری مقابله کند"، تاکید کرد: مقابله با رانت‌خواری به یک عزم عمومی نیاز دارد و باید به یک فرهنگ تبدیل شود. دستگاه‌های قضایی و انتظامی باید هماهنگ با دولت عمل کنند و رسانه‌ها بویژه رسانه ملی نیز باید در این مبارزه مشارکت کنند؛ البته رسانه ملی تاکنون به وظیفه خود در این رابطه عمل نکرده است.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
5