جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 41327
  تاریخ انتشار : 8 دی 1392 11:7
  تعداد بازدید : 413

  نایب‌ رییس کمیسیون بهداشت:

  آموزش به بیمار هزینه های بالای درمان را کاهش می دهد

  نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه آگاهی و اطلاعات بیماران میزان هزینه های درمانی آنها را کاهش می دهد گفت: متاسفانه بحث آموزش به بیمار در کشور ما جدی گرفته نمی شود در حالی که در اکثر کشورهای توسعه یافته، با قرار دادن فرمی در پرونده بیمار میزان آموزش های دریافتی آنها از پزشک معالج، مورد سنجش قرار می گیرد.

  به گزارش ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، عبدالرحمان رستمیان در نشست خبری دومین کنگره ملی آموزش بیمار که امروز در مجتمع بیمارستانی امام خمینی برگزار شد، گفت:‌ شواهد تحقیقاتی نشان می‌دهد که آموزش بیمار به ویژه در بیماری‌های مزمن نقش مؤثری در بهبودی بیمار، کاهش عوارض و هزینه‌های درمانی دارد.

   

  وی در ادامه با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته این موضوع را در نظام سلامت خود لحاظ کرده‌اند تصریح کرد: آموزش بیمار جزو حق و حقوق او است، هدف ما از برگزاری دومین کنگره ملی آموزش بیمار این است که انجمن‌های تخصصی و اعضای هیات علمی را نیز درگیر این امر کنیم، البته هنوز تا جایگاه اصلی فاصله زیادی داریم.

   

  نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: این کشورها فرمی را در پرونده بیمار می‌گذارند و بیمار با امضای آن اعلام می‌کند که آموزش لازم در زمینه بیماری خود را دیده است.

   

  وی با اشاره به نقش آموزش بیمار در کاهش هزینه‌های درمانی گفت: پلی‌کلینیک‌ها هم می‌توانند با ارائه فیلم، کتاب، سایت و آموزش‌های گروهی بیماران را با نوع بیماری خود و اقدامات درمانی آن آشنا کنند، حتی یک ویزیت هم فرصت خوبی برای آموزش به بیمار است.

   

  رستمیان با تأکید بر ضرورت آموزش به بیمار اظهار کرد: آموزش به بیمار سرمایه‌گذاری است، این کنگره برای محکوم کردن کسی نیست و هدف از برگزاری آن آموزش و تقویت است و البته فراهم‌سازی فضای اعتماد پزشک و بیمار نسبت به یکدیگر بر عهده رسانه است.

   

  این عضو کمسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: در دنیا مبحثی وجود دارد مبنی بر اینکه آیا بیمار نیاز به آموزش دارد یا خیر و سپس او را متقاعد کنیم تا کارهایی برای سلامت خود انجام دهد.

   

  رستمیان گفت: برخی مراکز تحقیقاتی و انجمن‌ها کتابچه‌هایی برای آموزش بیمار در نظر گرفته‌اند، باید گفت این کتاب‌ها باید به زبان ساده باشد چرا که بیمار نمی‌تواند کتاب‌های تخصصی را بخواند.

   

  وی ادامه داد: کنگره‌هایی مثل مغز و اعصاب زیر نظر انجمن‌ علمی خود برگزار می‌شود، اما آموزش بیمار یک رشته نیست که انجمن داشته باشد، بلکه کاری است که همه باید آن را انجام دهد.

   

  رستمیان تاکید کرد: ما آمده‌ایم تا اطلاعات پزشک و بیمار را بیشتر کنیم، بسیاری از متخصصان ضمن ابراز علاقه آمادگی خود را در این زمینه اعلام کردند، در خصوص خطای پزشک نیز باید بگویم کسی که در زمینه سلامت خطا می‌کند، باید با او برخورد کرد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
8