جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 41113
  تاریخ انتشار : 5 دی 1392 8:54
  تعداد بازدید : 472

  معاون سازمان محیط زیست کشور:

  دستگاه های اجرایی کشور در حل مشکلات آلودگی هوا نقش بی بدیلی دارند

  معاون سازمان محیط زیست کشورگفت: دستگاه های اجرایی کشور در حل مشکلات آلودگی هوا نقش بی بدیلی دارند.

  hamidreza dastjerdi-2-129.jpg

  به گزارش خبرنگار«محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مهدی مجابی در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان قزوین که در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد، با اشاره به اینکه ایران جزو معدود کشورهایی است که در اصل 50 قانون اساسی برای محیط زیست یک اصل قائل شده است، اظهارکرد: همین نشان می‌ دهد که مبحث محیط زیست در رأس قانون مداری قانون گذاران کشورمان از قبل با اهمیت بوده است.

   

  وی با اشاره به جایگاه بالای محیط زیست و فرهنگ آن در اسلام ادامه داد: این مبحث در دین مبین و گرامی اسلام تا جایی بوده است که پیامبر گرامی اسلام(ص) به یاران خود فرمودند، در جنگ‌ها از آسیب زدن به درختان به شدت خودداری نمایند.

   

  معاونت پشتیبانی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه در تفکر فرهنگی ما اگر تکه نانی بر زمین افتاده باشد، آن را برخواهیم داشت، افزود: بنابراین سایر نعمت‌های الهی از جمله هوای پاک قابل حرمت و احترام است و باید آنان را برکتی از سوی خداوند متعال دانست.

   

  وی تصریح کرد: وقتی از اصل قانون اساسی جدا می شویم، به چشم اندازبیست ساله مقام معظم رهبری و بعد برنامه قانون توسعه می‌رسیم که متاسفانه شاهد هستیم خیلی از این برنامه‌ها به طور کامل نتوانسته است درسال‌های اخیر به نتیجه عملی منجر شود.

   

  وی با اشاره به آلودگی‌های کلان شهرهای بزرگ، ریزگردها و خشک شدن تالاب‌ها، دریاچه‌ها و برخی از جایگاه‌های از دست رفته طبیعت کشورمان افزود: امروز باید به این نکته توجه داشت که طبیعت فقط مخصوص انسان نیست و حتی یک پرنده هم حق دارد تا از طبیعت و هوای پاک پروردگار استفاده کند.

   

  مجابی با اشاره به دریاچه ارومیه و اثرات خشک شدن این دریاچه عنوان کرد: در اثر بحرانی که این دریاچه به وجود آورده است، پیش از 5 میلیون نفر از مردم این منطقه دچار بحران شده‌اند و آب‌ قسمتی دیگر از دریاچه‌ها به سمت شوری پیش رفته و حتی زمینه لازم برای تحرک بیشتر ریزگردها فراهم شده است.

   

  وی با بیان اینکه در حال حاضربرخی از شهرهای صنعتی خواستار خروج صنایع خود به خاطر نجات بخشیدن از آلودگی هوا هستند، افزود: این در حالی است که خیلی از شهرهای غیر صنعتی بدون توجه به آلوگی ناشی از این صنایع خواستار این هستند که این کارخانجات در شهرهای آنان مستقر شود.

   

  مجابی با بیان اینکه برای حل مشکل محیط زیست همه ارگان‌ها باید دست در دست یکدیگر دهند، افزود: آن همه فرهنگ، نگاه و برنامه ریزی برای حل مشکلات محیط زیستی کشور که حتی در قانون اساسی به آن اشاره شده است، نه تنها با یک سازمان بلکه با همکاری و همیاری تمامی ارگان‌های رسمی کشور می‌تواند حل و برطرف شود.

   

  معاونت پشتیبانی و امور مجلس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور تصریح کرد: برای کاهش آلودگی هوا اگر سوخت کارخانه‌ها و نیروگاه‌ها و سوخت خودروها پاک و استاندارد نباشد، قطعا کاری از دست سازمان حفاظت از محیط زیست کشور برنمی آید و به طور طبیعی باید ارگان‌ها به یکدیگر پیوند بخورند و برای تحقق عمل این کار باید برنامه‌ریزی صورت بگیرد.

   

  وی عنوان کرد: در مبحث سوخت وزارت نفت، در بحث استاندارد سازی خودورها وزارت صنایع و در مبحث شهری شهرداری های هر شهر باید ورود پیدا کنند و سازمان حفاظت از محیط زیست استان را همراهی کنند.

   

  مجابی در پایان شهر قزوین را یکی از شهرهای خوب و ماندگار و تاثیرگذار دانست و خاطرنشان کرد: خوشبختانه شهر قزوین علیرغم وجود کارخانجات صنعتی خیلی زیاد، دارای هوای پاک و خوبی است که البته امیدوارهستیم این شرایط همواره تداوم داشته باشد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28586586
اکنون :
3