جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 41013
  تاریخ انتشار : 3 دی 1392 14:5
  تعداد بازدید : 541

  وکیل:

  نباید توافقنامه ژنو را نقض شده تلقی کنیم

  یک حقوقدان گفت: تحریم هایی که علیه ایران صورت گرفته جدید نیست و این تحریم ها ربطی به توافقنامه ژنو نداشته و در جهت نقض آن نیست.

  Mona Hoobehfekr (1 of 7)-8.jpg

  ساعد وکیل در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد تحریم‌های اعمال شده علیه ایران و بررسی آن از منظر حقوقی، گفت: با توجه به استقلال و اختیاراتی که دولت در آمریکا دارد، باید گفت که تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال نشده و نباید توافقنامه ژنو را نقض شده تلقی کنیم.

   

  وی ادامه داد: از نگاه حقوق معاهدات بین‌المللی توافقنامه ژنو یک موافقتنامه نزاکتی و اخلاقی محسوب می‌شود که این نوع موافقتنامه‌ها در حقیقت موافقتنامه‌هایی هستند که تعهد حقوقی ایجاد نکرده، بلکه تعهدات سیاسی ایجاد می‌کنند.

   

  این حقوقدان خاطرنشان کرد: ضمانت اجرای نقض این تعهدات در اینگونه توافقنامه‌ها با ضمانت اجرای سیاسی است نه حقوقی؛ بنابراین ماهیت و قالب این توافقنامه‌ها یک توافقنامه حقوقی نیست که بخواهیم به دنبال این باشیم که آیا تعهد حقوقی این توافقنامه از ناحیه آمریکا نقض شده یا خیر؟ لذا در محتوای توافقنامه نقضی صورت نگرفته و تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال نشده است.

   

  این وکیل دادگستری تصریح کرد: یک دسته از قوانین و مقرات مربوط به تحریم‌ها از سوی آمریکا تحریم‌هایی هستند که به واسطه فعالیت‌های هسته‌ای علیه ایران اعمال شدند و این مبتنی بر یکسری قوانینی است که باید در چارچوب مصوبات کنگره آمریکا باشد.

   

  وی افزود: نظارت بر اجرای قوانینی که از قبل وضع شده، جزو مواردی است که می‌تواند در چارچوب فعالیت‌هایی که آمریکا انجام می‌دهد شناخته شود؛ بنابراین هیچ‌گاه به عنوان نقض توافقنامه ژنو محسوب نمی‌شود.

   

  این حقوقدان با اشاره به تحریم شدن برخی از شرکت‌ها و بانک‌ها، اظهار کرد: تمامی بانک‌هایی که از نظر نظام مالی آمریکا مشمول قوانین تحریم بوده‌اند، همچنان در فهرست تحریم باقی می‌مانند و قرار نبود به هیچ‌وجه با توافقنامه ژنو این شرکت‌ها و بانک‌ها از لیست تحریم خارج شوند. لذا آمریکا هیچ‌گاه تعهدی نداده بود که تمامی شرکت‌هایی که مشمول تحریم هستند را از لیست خارج کند.

   

  وی افزود: به هیچ وجه موضوع توافقنامه ژنو ناظر به این دسته از تحریم‌ها که به واسطه حقوق بشرا عمال شود نیست.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28556178
اکنون :
47