جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 40940
  تاریخ انتشار : 1 دی 1392 15:33
  تعداد بازدید : 575

  طباطبایی نائینی در نطق میان دستور:

  استخدام بازنشستگان طبق برنامه پنجم ممنوع است

  نائب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: در برنامه پنجم توسعه کشور استخدام بازنشستگان ممنوع شده است.

  استخدام بازنشستگان طبق برنامه پنجم ممنوع است

  به گزارش خبرگزاری خانه ملت،سید محمدرضا طباطبائی نائینی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز یکشنبه (1دی ماه) گفت: باید از حق از دست رفته مجلس در زمینه تفسیر قانون دفاع کرد.

  نماینده مردم نائین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی افزود: در ماه گذشته طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان با دو فوریت تصویب شد و در صحن علنی بعد از پیشنهاد سلب فوریت، موضوع سلب فوریت رای نیاورد،اما در کمال تعجب کلیات این طرح رد شد.

  این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: اشتباه هیات رئیسه مجلس در تشخیص مصادیق آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با موضوع این است که هیات رئیسه موضوع را مشمول بند 5 ماده 121 آیین نامه داخلی دانست در بند 5 تشریح شده که تصویب اصلاح قانون برنامه توسعه در صحن لایحه بودجه نیاز به اکثریت دو سوم آرا حاضرین است.

  طباطبایی نائینی ادامه داد: باید دقت کرد که موضوع طرح ممنوعیت مصداق این بند نیست به این استدلال که اصل 71 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی را در عموم مسائل کشور حق قانون‌ گذاری داده و در اصل 73 شرح و تفصیل قوانین عادی را در صلاحیت مجلس دانسته است.

  وی افزود: تفسیر موضوع فوق از سوی هیات رئیسه اشتباه است و با توجه به اینکه برنامه پنجم توسعه کلیات را تصویب و هدفگذاری کرده که برنامه‌های عادی از آن منحرف نشوند و در ماده‌ای که هیات رئیسه به آن استناد کرده هرگونه به کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات بازخرید، بازنشسته شده و یا می‌شوند را به استثنای مقامات و هیات علمی، ایثارگران فرزندان شهدا، جانبازان هفتاد درصد و غیره ممنوع است و همچنین در ادامه می‌گوید کلیه قوانین مغایر با این موضوع به استثنای ماده 41 و 91 و ماده 91 قانون استخدامی کشوری لغو است.

  طباطبایی نائینی گفت: در برنامه پنجم اشاره شده که به کارگیری بازنشستگان ممنوع است.

  وی افزود: کلیات موضوع فوق به دلیل اینکه بالای 50 درصد رای آورده تصویب شده است و دیگر به کسب دو سوم آرا نیاز ندارد ونبادی فراموش کرد که اصلاحی در برنامه صورت نگرفته است.

  نائب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس یادآور شد: باید توجه داشت حتی در احکام فقهی نیز استثنا بیان شده و استثنا مشمول حکم برنامه و آئین نامه داخلی نیست و با توجه به اینکه بیش از 110 نفر نمایندگان مجلس نیز این اشتباه را تشخیص داده‌اند و کتبا در این زمینه نامه نوشته اند لذا از هیئت رئیسه می خواهم مجددا بازنگری کند و نباید فراموش کرد که تفسیر قانون حق کل مجلس است.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28556178
اکنون :
38