جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38739
  تاریخ انتشار : 2 آذر 1392 16:48
  تعداد بازدید : 499

  نجابت:

  مشکل اصلی در مسئله آلودگی هوا مشخص نبودن مسوول مدیریت آن است

  عضو کمیسیون انرژی مجلس،در مورد مساله آلودگی هوا در تهران و برخی شهرهای دیگر ایران تاکید کرد: متاسفانه مشخص نیست که چه کسی مسوول مدیریت مساله آلودگی هوا است.

  مشکل اصلی در مسئله آلودگی هوا مشخص نبودن مسوول مدیریت آن است

  به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛حسین نجابت،عضو کمیسیون انرژی مجلس،گفت: باید به این مساله توجه داشته باشیم که آلودگی هوا یک موضوع چند وجهی است و نمی‌توانیم با متهم کردن تنها یک بخش این مساله را برطرف کنیم.

  نجابت ادامه داد: بخشی از موضوع آلودگی هوا به مساله سوخت و خودروها برمی‌گردد اما همه چیز استاندارد سوخت و خودرو نیست.
  وی با اشاره به برنامه‌ای که در سال‌های 86 و 87 برای مدیریت مصرف سوخت و کنترل آلودگی هوا در دستور کار قرار گرفته بود، گفت: اجرایی کردن تبصره 13 جزو مسائلی بود که می‌توانست بخشی از آلودگی هوا را کنترل کند.
  نجابت با تاکید بر اینکه فناوری‌های به‌روز نشده بخشی از بحران آلودگی هوا را تشکیل می‌دهند، گفت: اتومبیل‌های ما به جای 6 لیتر در هر 100 کیلومتر، 9 لیتر سوخت مصرف می‌کنند. بخاری‌های گازی خانگی، سیستم‌های حرارتی مرکزی، خودروهای گازوئیل‌سوز با استاندارد پایین گازوئیل و موتور و همچنین استفاده بی‌رویه از خودرو که به دلیل ضعف حمل و نقل عمومی و همچنین فرهنگ نامناسب ماست، بخشی از علل آلودگی هوا را تشکیل می‌دهند.
  این عضو کمیسیون انرژی مجلس در مورد مساله سوخت نامناسب که در جایگاه‌ها به خودروها عرضه می‌شود، گفت: همانطور که گفتم مشکل ما تنها استاندارد سوخت نیست چراکه ما همین حالا در کشور سه نوع سوخت مصرف می‌کنیم که برخی از آنها استاندارد است و برخی دیگر استاندارد نیست.
  این نماینده تهران در ادامه با اشاره به اینکه مساله وارونگی هوا به دلیل مصرف بالا و همچنین تمرکز بالای خودرو و جمعیت در برخی مناطق شهری شدیدتر از سایر نقاط کشور است، گفت: اولین و مهم‌ترین نکته در مورد برخورد با مساله آلودگی هوا این است که ما باید متولی این بحث را پیدا کنیم. در حال حاضر سازمان‌های متعددی هستند که مدیریت آلودگی هوا را به هم پاس می‌دهند. مشکل این است که مشخص نیست که چه کسی مسوول است.
  وی با تاکید بر اینکه مشکل ما در برخورد با معضل آلودگی هوا شناخت عوامل آلوده‌کننده نیست، گفت: ما در اجرا مشکل داریم نمی‌توان گفت سوخت، تنها خودروها، تعداد خودروها، فناوری‌ها یا مساله اتلاف انرژی مطرح است. همه این مساله در کنار هم وجود دارد.
  این عضو کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به این سوال که چه کسی باید مسوولیت برخورد با مساله آلودگی هوا را به عهده بگیرد، گفت: در مورد مسائل بهداشتی و سلامت مردم، وزارت بهداشت مسوول است. در مورد خودروهای فرسوده و کنترل آنها، شهرداری‌ها مسوول هستند. محیط زیست متولی بخشی از ماجراست. سازمان استاندارد هم در بخش دیگری دخیل است. اما هیچ‌کدام از اینها دقیقا مسوول نیستند و دقیقا هم غیرمسوول و غیرمرتبط نیستند.
  به گزارش ایسنا؛نجابت در پایان با بیان اینکه مسوولان و هم مردم حساسیت کمی به موضوع آلودگی هوا دارند، گفت: مساله کنترل آلودگی هوا با اجرای طرح ترافیک، زوج و فرد کردن یا جریمه حل نمی‌شود. دیده شده است که خروجی سیستم‌های حرارتی مرکزی منازل، حتی به اندازه یک کارخانه آلودگی تولید می‌کنند. همچنین حجم بالای خودروها، تردد خودروهای فرسوده و سوخت نامناسب هم در این موضوع دخیل است. /


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28612393
اکنون :
74